Athletics NZ Weekly Round Up

Published
05/02/2018



GOLD COAST COMMONWEALTH GAMES
The following athletes have been selected in the team for the Gold Coast Commonwealth Games in April:  Dame Valerie Adams (conditional) shot put, Alana Barber 20km race walk, Camille Buscomb 10,000m 5000m, Cameron French 400m hurdles, Marshall Hall (conditional) discus, Ben Langton Burnell javelin, Eliza McCartney pole vault, Olivia McTaggart pole vault, Brad Mathas 800m, Angie Petty 800m, Julia Ratcliffe(conditional) hammer, Quentin Rew 20km race walk, Nick Southgate pole vault, Tom Walsh shot put. Nick Willis 1500m 5000m.
There may be further additions to the team.
Full Story

USA INDOORS
Dr Sander Invitational, New York, 26 January: Lilli Burdon mile 4:35.02 PB (7), (1500m 4:15.72). Julian Oakley mile 3:57.45 (2), (1500m 3:42.34).
Tom Hathaway Distance Classic, Indianapolis, 27 January: Joseph Beamish 5000m 15:31.47 (1).
Millrose Games, New York, 3 February: Nick Willis Wanamaker Mile 3:57.72 (5), (1500m 3:41.72). Hamish Carson 3000m 7:47.22 PB (6), Julian Oakley 7:47.66 (10).

AUSTRALIA
ACTRWC Summer Road Walks, Lennox Gardens Canberra, 21 January: Rozie Robinson 5km 26:03. 
Denise Boyd Shield, QSAC, Brisbane, 26 January: Rogan Ross LJ 7.27m (+0.6) PB.
NSW State Championships, SOPAC, Sydney, 2/4 February: Zoe Hobbs 100m 11.93 (+1.8) (1H1), 200m 24.35 (-1.4) (3), 25.09 (-4.4) (1H4). Anna Percy 200m 25.43 (+0.1) (3H2), 400m 56.06 PB (2H1), 400m H 60.59 (3H1). Mackenzie Keenan 400m H 60.11 (2H1). Simon Rogers 1500m 3:47.04 (3), 3:55.91 (2H1). Warren Button HT 56.98m (4). Katrina Robinson 1500m 4:18.37 (2).
Queensland State Championships, QSAC, Brisbane, 2/4 February: Olivia Eaton 100m 12.40 (-1.3) (1H2). Jemima Tennekoon 400m 57.11 PB (7), 57.49 PB (4H1). Jason Whitfield 200m 22.93 (-2.3) (5S2), 400m 51.05 (7H2).

AUCKLAND
Auckland City Athletics meeting, Mt Smart Stadium, 31 January 2018
: Ben Potter 200m 23.17 (-3.8). Andrew Whyte 400m 49.59. Lucy Jacobs 400m 59.75. Rasmus Bengtsson 1500m 4:03.59. Peter Wheeler 3000m 8:44.21. Jono Jackson 5000m 15:57.71. Olivia Burne 5000m 16:46.89.

North Shore Bays meeting, AUT Millennium Stadium, 30 January 2018: Anthony Nobilo 6kg HT 62.38m. Logan Pringle 5kg HT 41.10m. Rizvan Caukwell 6kg HT 38.19m. Nadja Kumerich 3kg SP 11.10m PB. Savannah Scheen 3kg HT 46.64m, 500g JT 35.89m.

North Shore Pole Vault Competition, AUT Millennium Stadium, 2 February 2018: James Steyn 5.00m PB, Jack Henry 4.65m. First competition; Ettiene Du Preez 4.50m, James Steyn 4.35m, Matthew Aucamp 3.75m, Anthony Barmes 3.60m. Alana Doust 3.45m PB, Hannah Adye 3.30m, Alisha Loverich 3.00m, Elizabeth Timings 3.00m.

HAMILTON
Athletics Waikato Bay of Plenty Meeting, Porritt Stadium – 3 February 2018
Joshua Hawkins 100m 11.00 (-2.7). Hamish Gill 100m 11.32. Michael Gutry 400m 50.00. Isaiah Priddey 800m 1:55.73, Theunis Pieters 1:56.22. Charles Annals 300m H 42.17, LJ 5.61m (-0.5). Oliver Miller 400m H 53.84. Ollie Morton-Farrelly 4kg SP 12.41m, 1kg DT 42.33m. Natasha Eady 100m 12.85 (-0.8). Krystie Solomon 400m 57.12 PB. Aimee Ferguson 800m 2:18.29 PB. Kayla Goodwin 300m H 45.72. Caroline Kolver 3kg SP 12.59m.

WELLINGTON
Athletics Wellington Championships and Grand Prix 3
Newtown Park – 2/4 February 2018
Tina Faulkner 1500m 4:38.42, Deborah Lynch 4:46.15, Kirstie Rae (17) 4:42.18, Esther Kozyniak (6) 4:44.61, Tessa Hunt (18) 4:4.27, Finlay Seeds (15) 4:18.55, 800m 2:05.67 and 2000m steeplechase 6:47.05, Jack Hammond 3:59.05, Keiron Sexton 3:59.86. Roderick Solo (17) 110m H 15.15 (+1.1), TJ 12.45m (+1.7), LJ 6.30m (+0.2). Hannah Favell 400m 59.79, Jayden Webb-Milner (15) 55.65, Mikael Starzynski 51.90, James Preston 49.47. Max Spencer (18) 400m 52.13. Niam Macdonald-Joslin 3000m steeplechase 9:33.91, Harry Burnard 9:44.40. Isaac Oliver 100m 11.25 (+1.6), 200m 22.72 (0.0), Cody Wilson 11.36 (-2.1), 200m 23.15 (-3.6), Alex Haye 11.16 (+0.7), 200m 22.47 (-3.5). Sean Lake 3000m RW 16:29.79, Daniel Du Toit (15) 15:27.70.
Kaleb Sola (15) 4kg HT 45.81m. Jack Beatson 6kg HT 41.44m. Nathaniel Sulupo 7.26kg HT 38.79m, 2kg DT 46.61m. Sean Pay PV 3.60m, HJ 1.95m. William Crayford HJ 2.05m. Louis Northcott 1.5kg DT 41.26m. Max Abbot 1.25kg DT 42.09m. Jayden Webb-Milner (15) TJ 11.51m (+0.5). Scott Thomson TJ 13.81m (-0.7). Anna Thomson TJ 12.44m (-0.6). Amania Mafi 3kg SP 13.28m, DT 32.38m, 3kg HT 46.02m. Imogen Skelton HJ 1.78m. Montaya Wharehinga 4kg HT 50.73m. Tim Robinson 700g JT 51.63m. Jack Beatson 6kg HT 41.44m. Cam Robinson 800g JT 59.77m. Brendon Barnett LJ 6.81m (+1.6).

CHRISTCHURCH
Athletics Canterbury Meeting, Rawhiti Domain – 3 February 2018

Maia Broughton 100m 12.92 (+0.6), 200m 26.48 (+2.7) mx. Rosa Flanagan 3000m 10:10.69, Kelsey Forman 10:12.38 PB, Jean Kozyniak 10:16.26. Kelsey Berryman LJ 5.99m (+0.8), 6.23m (+2.9), 100m 12.40 (+1.9) mx. Pavinee Watson TJ 10.66m (+1.4). Lily Trotter 3000m 10:22.66, Liliana Braun 10:29.77. Kate Davies HJ 1.65m, 800m 2:28.12 mx. Tationa Kaumoana DT 43.39m. Scott Walker 100m 11.23 (+3.7). Nick Moulai 800m 1:57.94. Ieuen van der Peet 3000m 8:58.31. Jesse Bryant LJ 7.25m (+1.7), SP 12.55m. Charlie Gamble SP 12.65m, DT 43.59m. Hamish Dewar 800g JT 46.93m. Connor Melton 3000m 8:54.76, Christopher Dryde 8:58.38. Matt Walsh TJ 14.46m (+1.2) PB. Jaidyn Busch 4kg SP 13.01m.

DUNEDIN
Athletics Otago Meeting, Caledonian Ground – 3 February 2018

Schuyler Orr 100m 11.07 (+2.4). Felix McDonald 100m 11.22, 200m 22.71 (+3.2). Josh Hou 800m 1:59.25 Otago M14 record. Samuel Gouverneur 1:57.44. Cameron Miller LJ 6.15m (+2.0). Hugh McLeod-Jones 7.26kg SP 12.37m, 2kg DT 39.65m, 7.26kg HT 36.76m PB. Mike Scholten HT 38.49m. Kirk Madgwick 3000m 8:48.63. Fiona Centers 100m 12.29 (+2.5), 200m 25.22 (+1.8). Tara McNally 100m H 762mm 15.22 (+3.0), 300m H 762mm 46.15. Caitlin O’Brien 2000m steeplechase 9:38.73. Courtney Martin 4kg SP 10.48m PB, DT 35.97m PB, 4kg HT 37.93m PB.

ROAD AND TRAIL RACES AROUND THE COUNTRY
Whangarei

Whangarei parkrun 5km, 3 February: Hannah Oldroyd 17:56, Grant Lincoln 18:29, Steve Darby 18:44, Jeremy Waldegrave 19:15. Zoe Dykzeul 20:16 (2), Chubby Upton 20:42 (3).

Auckland
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 30 January: Adam Berry 16:44, Gene Rand 16:48, John Mauro 17:10. Hannah Oldroyd 17:47, Christine Adamson 20:11.
Takapuna Ratrace 5km, Milford, 31 January: Ryan Zent 17:20, Matt Brick 17:52, Nick Mead 18:15.
Barry Curtis parkrun 5km, 3 February: Jack Ryan 18:53, Shaun Ryan 19:03, Rubin Whiteley 20:23
Cornwall Park parkrun 5km, 3 February: Sam Turner 18:12. Christopher Robb 18:41, Milad Rafiei 18:51. Isabella Richatdson 19:01, Ashleigh Mullaly 20:52
Millwater parkrun 5km, 3 February: Mark Boyce 17:06, Daniel Shaw 17:08, Daniel Chen 17:20, Stuart Durose 17:20. Catherine Delaporte 20:23
Western Springs parkrun 5km, 3 February: James Kuegler 16:55, Mike Trees 17:28, Oscar Mahy 19:09. Angela Hawkes 20:08.

Hamilton
Eastside Riverpath 5km, 30 January: Jake Jackson-Grammer 16:03, Jai Davies Campbell 16:14, Richard Malcolm 17:31.
Lake parkrun 5km, 3 February: Jake Jackson-Grammer 15:58, Kyle Cottle 17:54, Andrew Beggs 18:23. Charli Miller 18:50, Anna O’Brien 19:24, Tanja Miller 20:23.
Rotorua
Puarenga parkrun 5km, 3 February: Matt Parsonage 17:47, Brendon Keenan 18:10, Bryn Parry 19:04

Taupo
Taupo parkrun 5km, 3 February: David Lovelock 17:17, Jeroen Van Loon 18:51, Craig Farrar 19:12.

Napier
Anderson parkrun 5km, 3 February: Adam Nichols 19:08, Scott Whitley 19:18, Anthony Madge 19:39

Palmerston North
Victoria Esplanade parkrun 5km, 3 February: William O’Connor 16:28, Benjamin Wall 16:41, Luke Scott 17:06

Wellington
Kapiti 5km Series, Raumati, 29 January: Sam Ralph 18:35, Luke Anderson 18:40, Adam Kluts 19:33.
Waterfront 5km, 30 January: Will Critchlow 17:48, Timothy Judge 18:05, Frank Smith 18:33. Emma Barrett 20:35.
Trentham 5km Series, 30 January: Brian Garmonsway 16:46, Thomas Strawbridge 17:58, Logan Slee 17:59.
Kapiti Coast parkrun 5km, 3 February: Mancamp Kapiti 18:55, Marcelo Amaya 19:00, Sam Yeoman 19:16.
Lower Hutt parkrun 5km, 3 February: Josh Hemara 16:48, Geoff Ferry 16:52, Phoebe McKnight 16:59, Andrew Crosland 17:03. Jayme Maxwell 19:33 (2).
Porirua parkrun 5km, 3 February: Dean Ford 17:19, Stuart Engleback 19:18, Laurence Pidcock 19:29.  

Blenheim
Blenheim parkrun 5km, 3 February: Gary Tuttle 19:30, Nicola Handley 19:56, Alex Simmonds 19:56, Ben Snalam 20:25.

Christchurch
Shoe Clinic Asics 5km Series, North Hagley Park, 30 January: Anthony Pujades 15:14, Blair McWhirter 15:30, Chris Kelly 16:05. Freysa Prentice 17:43, Melanie Angland 18:13, Natalie Dryden 18:25.
Hagley parkrun 5km, 3 February: Daniel Redman 17:04, Dan Bennetts 17:44, Mike Waterman 17:47. Navajo Prentice 18:33, Sarah McLaren 1950, Megan Ryan 20:08. 
Pegasus parkrun 5km, 3 February: Philip Opie 17:36, Angela Whyte 17:57, Dave Collie 18:16, Stacey Garrett 18:39. Becky House 19:06 (2), Kirsty Watts 20:24 (3).
Christchurch 10km Series, Hagley Park, 4 February: Stephen Blackwell 35:49, Ben Washington 39:36, James Hoogenboezem 39:43. Lisa Brignull 40:18, Ariana Summers 44:15, Shannon Leigh-Litt 45:18.

Dunedin
Botanic Garden parkrun 5km, 3 February: Grant Guise 19:01, Neale McLanachan 19:05, Thomas Heaton 20:25.
Run the Vines, Otago, 3 February: 21km; Daniel Edmonds 1:22:25. Emma Timmis 1:32:17. 10km; Ben Rowley 40:52. Kerry Rowley 46:46. 5km; Glen Chisholm 18:24.
Port Chalmers to Logan Park 12km, 4 February: Jonah Smith 43:50, Andrew Lonie 47:22, Hamish McKinlay 49:18. Shireen Crumpton 51:10, Bella Bloomfield 51:18, Sharon Lequeux 52:50.

 

 

Athletics NZ