Athletics New Zealand Weekly Round Up

Published
23/11/2020

Athletics New Zealand Weekly Round Up.

This edition includes:

  • New Zealand competition results
  • International results from Australia
  • Road and Trail race results from around the country

 

New Zealand Competition Results
AUCKLAND
McKinnon Shield Meeting #3, Mt Smart Stadium – 21 November 2020
National pole vault champion Imogen Ayris soared to a new personal best pole vault of 4.50m, a 20cm improvement on her 4.30m at the Canberra Track Classic in February. Ayris (19) moves from fifth to second on the New Zealand women’s all-time list, behind Eliza McCartney’s 4.94m. Olivia McTaggart went close to her best with a clearance of 4.40m and Jessica Strick achieved a PB of 3.45m. James Steyn was over at 5.00m and Ettiene Du Preez 4.90m.

 

In the highlight of the junior action, 12-year-old Troy Maka launched the 1kg discus 50.19m – a phenomenal throw for a boy of his age. This backs up his equally impressive feat the previous year of throwing the 750g discus 50.89m in the U-11 age group.

 

Hamish Gill again dominated the sprints with 6.82 +2.0 over 60m and 10.46 +2.7 in the 100m. Bailey Stewart just held on to win the 400m in 49.20 from James Robertson 49.69 PB. Olivia Miller, national 400m and 400m hurdles champion last year, debuted over the senior 110m hurdles in 15.08 +3.9.

 

Symone Tafunai won the women’s 60m 7.51 +3.0 and the 100m 11.84 +2.8. Hinewai Knowles recorded 14.52 +0.8 in the .0838m 100m hurdles and later finished third in the 100m in 12.38. Isabel Allen, second in last season’s national under 18 400m championship, scored a PB 400m of 57.05, and Amelie Fairclough with 57.15 and Kate Borton with 57.31 also went under their previous bests.

 

Zoe Taylor, second in the national junior 100m and long jump, won the long jump with 5.74m +3.6 and her back up legal jump of 5.59m +1.6 was a personal best. Taylor had earlier finished third in the 100m hurdles in 15.38.

 

In a solo effort, national junior race walking champion Antonia Martin achieved a personal best of 16:38.63 in the 3000m race walk.

 

Matthew Wyatt was out to 7.31m +2.6, also 7.25m +2.0 in the long jump. Liam Ngchok-Wulf 5kg SP 17.04m PB, 1.5 kg DT 51.50m. Percy Maka 5kg SP 14.97m PB. Rina Maka (14) 3kg SP 12.71m PB, DT 42.69m. Natalia Rankin-Chitar DT 46.15m. Matthew Aucamp 2kg DT 35.19m PB. Sam Berry shaded Joseph Morgan in the 1500m in 4:04.55 to Morgan’s 4:04.57. Joanna Poland 1500m 4:50.76, Imogen Barlow 4:51.19 PB. Ayub Sadikaa 2000m steeplechase 0.838m 6:30.68.

 

HAMILTON
Athletics Waikato Bay of Plenty Meeting, Porritt Stadium – 21 November 2020
Twice national high jump champion Keeley O’Hagan equalled her personal best high jump of 1.85m. Her previous clearance at this height was back in 2015 when she finished third in the Australian championships. The 26-year-old, who has been runner up at the last two national championships, now heads this year’s New Zealand rankings. Josie Taylor was second on Saturday with 1.80m and Josephine Reeves also cleared 1.80m.

 

Men’s high jump Jayden Williamson 1.95m, Jaundre Pienaar 1.95m. Charles Annals 60m 7.31 +2.6, LJ 6.38m +2.3. Taylor Smith 400m 51.85, Bailey Cotton 51.97. Ben Hennessy 2000m steeplechase 0.914 6:24.53. Liam McKee 300m H 0.840 41.72. Toby Robb 700g JT 46.42m. Annalies Kalma 200m 25.44 +2.1. Tayla Brunger 400m 57.37, Krystie Solomon 58.98. Boh Ritchie 1500m 4:39.19 PB, Hannah Gapes 4:39.30 PB, Charli Miller 4:47.57. Samantha Corbett 2000m steeplechase 0.762 7:27.63. Sophie Hancock 300m hurdles 45.12 PB, LJ 5.05 +2.4. Kayli Tuiraviravi LJ 5.19m +4.3, also 5.09m +1.4. Gabrielle Fakate 600g JT 41.10m. Ben Bidois 800g JT 42.25m PB. Ben Hennessy 2000m steeplechase 0.914m 6:24.53, William Taylor 6:29.79.

 

Stephen Burden (61) set a New Zealand masters M60 long jump record of 5.01m +0.6, bettering Pat Timings' 1989 record of 4.97m.

 

CHRISTCHURCH
Athletics Canterbury Meeting, Ngā Puna Wai Sports Hub – 21 November 2020
Jordyn Blake 100m 12.02 +6.4, 200m 25.52 +3.7. Nikolas Kini 6kg SP 17.21m, 1.5kg DT 48.34m. Tatiana Kaumoana DT 44.28m, Violette Perry DT 41.49m. Alfie Baker HJ 2.02m. Claudia Knight HJ 1.64m. Will Chunn 100m 10.92 +1.9. Charlie Cameron PV 4.10m, Joshua Bull PV 4.00m. Amy Robertson 100m H 0.840 13.67 +5.3, 100m 12.19 +6.4. Fiona Morrison 100m H 13.91. Jared Neighbours 800g JT 50.27m. Levi Ferguson LJ 6.37m. Gracie Pratten LJ 5.31m +6.4, TJ 11.04m +4.9. Kelsey Berryman LJ 5.37m +4.2. Maddie Sharpe 3000m 10:58.15. Pai Wynyard 3000m 9:24.69. Chanel Muir 3000m 9:23.04. Jonah Cropp 3000m RW 14:53.21. Louis Andrews 400m H 57.19, 200m 22.85 +2.2. Anna Percy 300m H 42.25. Tapenisa Havea 3kg SP 15.55m. Laura Smith 800m 2:14.22. Ethan Smolej 800m 1:56.86.



DUNEDIN
Athletics Otago Meeting, Caledonian Ground – 21 November 2020
Shay Veitch 100m 10.62 +4.2, LJ 6.84m. Felix McDonald 100m 11.01 +4.2, 200m 22.24 +7.8. Abby Fisher 100m 12.18 +7.0, 200m 25.44 +4.3. Millie East 100m 12.55 +6.1. Billie Crowe 800m 2:28.09. Oliver O’Sullivan 3000m 9:14.13. Zara Geddes 3000m 10:32.73. Cameron Moffitt 300m H 0.840 40.79, 5kg SP 14.33m. Luke Moffitt TJ 12.01m +4.6. Teagan Ashley 4kg HT 44.30m. Nirvana Hepi-Breen 3kg HT 42.95m. Anton Schroder 800g JT 55.35m, Ethan Walker 52.66m. Renee Willis 3kg SP 12.70m.

 

International Results
AUSTRALIA
Sydney University Interclub, SOPAC, 21 November: Liam Webb 400m 48.18 PB (3).



Road and Trail Races Around the Country
KERIKERI
Kerikeri Half Marathon, 21 November: Jason Hunt 1:11:09 PB, Simon Mace 1:11:59, Louis Young 1:12:59. Bethany Bromfield 1:21:29 PB, Simone Ackermann 1:22:17, Caris Teo 1:22:25.

 

AUCKLAND
Pakuranga 5km, Lloyd Elsmore Park, 16 November: Dion Wallwork 18:38, Stu Gilbert 19:06, Finn Harrison 20:16. Abbey Bolton 21:47.

 

O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 17 November: Mitchel Carlyle 16:16, David Bagot 16:24, Harry Harris 16:46. Robyn Lesh 20:02, Tia Knight 20:28, Kerry Ash 20:37.

 

Rat Race 5km, Takapuna, 18 November: Nick Sutherland 17:40, Gene Rand 19:09, Shaun Cooper 19:27.

 

Corporate Challenge, Auckland Domain 18 November: Mitchell Carlyle 16:43, Julian Ng 17:41, Matt Grenfell 17:48. Imogene Scott 19:48, Maddy Dillon 21:07, Ella Snedden 21:07.

 

WAIHI
XTERRA Trail Challenge Karangahake Gorge, 21 November: 42.2km; Josh Garrett 4:15:54, Doug Moore 4:22:43, David Jaggs 4:30:18. Emma Marriott 5:13:14, Jo Bannister 5:26:45, Anna McRae 5:27:43. 20.5km; Jono Jackson 1:27:35, Casey Thorby 1:30:02, Matthew Hallam 1:33:45. Sue Crowley 1:49:49, Ruby Morgan 1:58:26, Marcia Jerram 2:02:42. Walk; Donna Roderick 2:49:19. 13.4km; Jack Snedden 1:03:01, George Mawson 1:06:34, Nick Bone 1:08:13. Alana Lythe 1:06:54, Stella Hammond 1:12:52, Yasmin Kessner 1:17:28. 8.2km; Grant Hall 41:48, Jacob Hewitt 44:30, Sam Greaves 44:57. Sarah McSweeney 44:58, Charlotte Greaves 46:51, Tanya Hammond 47:04.

 

HAMILTON
Eastside Riverpath 5km, 17 November: John Mering 17:27, Nigel Cross 18:34, Dave Sears 18:51. Malesa McNearney 19:51, Ele Burton 19:52, Kristen Milne 20:24.

 

Waitetuna Wind Farm Trail Run, 21 November: 21.1km; Stephen Harney 2:14:58, Frederic Hayertz 2:17:18, Ross Barnett 2:21:51. Anna Dickinson 2:48:20, Bridget Bull 2:50:27, Ness Macdonald 2:55:12. 10km; Braedon Catchpole 59:05, Hamish Seton 1:00:11, Darryl Atkins 1:00:42. Fleur Walter 1:03:20, Julie Jakoboski 1:08:57, Megan Mackintosh 1:14:08.



ROTORUA
Rotorua Running Festival, 22 November: Half marathon; Michael Voss 1:19:06, Alan Ferguson 1:26:56, Leigh Reynolds 1:33:01. Arleah Tippins 1:36:37, Naomi Boynton 1:37:09, Julie Edmunds 1:39:56.

 

WHAKATANE
Toi’s Challenge, 18km Trail Run, Rex Morpeth Park, 22 November: Hayden Wilde 1:16:14, Kendan Gibson 1:27:48, Stuart Ward 1:31:15. Greta Knarston 1:46:04, Matilda Lawrence 1:50:14, Nicola O’Neale 1:52:23.

 

NAPIER
Tuesday Tune-Up 5km, Westshore Napier, 17 November: Mark Fisher 19:14.



HAVELOCK NORTH
11th Te Mata Peak 12.8km Trail Blazer, 22 November: Ronan Lee 48:12, Niam Macdonald 49:27, Lucas Duross 51:19. Phoebe Butler-Munro 1:04:59, Heather Neill 1:06:38, Hannah Mortimer 1:09:24.

 

WELLINGTON
Waterfront 5km Series, 17 November: Daniel Jones 15:54, Matthew Moloney 16:17, Anthony Jackson 16:17. Katie Jordan 19:48, Mel Stevens 19:58, Emma Bassett 21:14. Walk; Daniel du Toit 21:16, Clive McGovern 29:58, Jacqueline Wilson 31:59.

 

NELSON
Honest Lawyer 5km, Monaco, 16 November: Ryan Martyn 19:35, Mike Beever 19:44, Nick Lovell 20:45.

 

Eddyline Estuary 5km, Richmond, 18 November: Curtis Moore 18:11, Brian Kemp 18:30, Jono Kalma 19:35. Sarah Bonoma 20:45.

 

KAIKOURA
Molesworth 84km Run, 21 November: Jono Leach 7:41:13, Curtis Moore 7:58:01, Jayden Anker 8:02:18.

 

CHRISTCHURCH
Valley Ultra, Craigieburn, 21 November: 58km; Scotty Hawker 5:04:10. Maureen Stachowicz 6:22:00.

 

QUEENSTOWN
Queenstown Marathon, 21 November: David Haunschmidt, (SCO) Tauranga 2:39:40, Hamish Elliott Oamaru 2:40:14, Zebedee Stone Auckland 2:40:23 PB. Hannah Oldroyd (GBR) Christchurch 2:55:12, Margie Campbell Dunedin 3:01:00, Emily Stephens Tairua 3:06:58. Half; Jack Moody Auckland 1:10:09, Mike Phillips Christchurch 1:12:54, Malcolm Hodge Wellington 1:13:39. Olivia Ritchie Christchurch 1:28:09, Alexia Preston Auckland 1:29:00, Katharine Hockly Wellington 1:29:24. 10km; Saxon Morgan Christchurch 32:16, Gregor Findlay Aspiring 33:38, James Parrott Christchurch 33:51. Sarah Douglas Christchurch 38:12, Meg McKay Dunedin 41:07, Megan Foster Cromwell 41:22.

 

Murray McKinnon
Athletics New Zealand Correspondent