Athletics New Zealand Weekly Round Up

Published
19/01/2021



This edition includes:

- New Zealand competition results
- International results from Australia and the USA
- Road and Trail race results from around the country

 

New Zealand Competition Results


AUCKLAND
McKinnon Shield #6 and Auckland 5000m Championships, Mt Smart Stadium – 16 January 2021
Zoe Hobbs scorched to a fresh New Zealand resident 100m record of 11.35 +1.1, clipping two hundredths of a second off her own record set at the 2019 Potts Classic.

The four times national 100m champion was in control throughout heading in Symone Tafunai who clocked a legal personal best of 11.89.

Hobbs said that it was good to get her first race underway for 2021.

“It has given me a bit of confidence moving into the rest of the season seeing the work finally come together and I’m definitely hoping for more after this,” she said.

“I’m glad to be here today, it gives me the race practice that I wanted moving into Potts. That is why I’m here today, so I’m stoked to come away with the bonus of a resident record as well.”

Michelle Seymour holds the New Zealand national record of 11.32 set in Melbourne in 1993.

Portia Bing also opened her 2021 season with a pleasing 400m hurdles of 57.57. Starting in an almost full field which included Justin Menezes on the outside lane Bing had plenty of competition, but managed to edge ahead of Menezes who ran a PB of 57.86.

Bing said that she has made a number of changes since the nationals in Christchurch last year.

“I was living in Australia and training over there and I’ve come back and started training with James Mortimer, and clearly things seem to be working really well.

“We’ve started to address the technical issues which is something we have never looked at before. World champs 2019 was a very clear red flag for us, hey you’re fast enough but you can’t hurdle good enough yet, so we’ve started implementing 14 strides so I need to allow myself that extra room and through that we’ve had to lift the speed and change hurdle technique to be able to hurdle both left and right competently,” said Bing.

“Today’s focus was to get out there and run, as the hardest thing is starting. From here on things tend to get better and the races get easier, so I was really happy with that and able to come into a race with a plan. After three years of hurdling I turn up to a comp with a plan,” she added.

Her next outing over the hurdles will be at the Cooks Classic.

Bing later competed in the 200m, finishing second in 24.28. Georgia Hulls won in 24.08 +2.3.

Jordan Bolland won the 100m in 10.79 +1.4 from Zachary Saunders 10.81 and Mogammad Smith 10.84. Tommy Te Puni was a DQ after a false start but he later went on to win the 200m in 21.62 +2.3 from Saunders 21.73.

Anthony Nobilo had the hammer out to 61.43m and Tom Moloney cleared the high jump at a PB 2.00m. Kaelan Paranihi triple jump 13.23m +3.5 also a back-up of 13.08m +1.3.

Stella Pearless ran an even paced 800m in 2:12.71 to win from Joanna Poland 2:13.07. Harrison Porritt won the men’s 800m in 1:58.51 narrowly from Matthew Taylor who recorded 1:58.55.

In the women’s hammer throw personal bests went to Nadja Kumerich 42.68m, Caitlin Shepperson 42.40mm and Suluam Vaeau-Mulitalo 39.59m.

Diana Ismagilova TJ 12.11m +1.5. Josie Taylor HJ 1.72m.

In the Auckland 5000m championships, personal best times were recorded by the first three to finish in the women’s; Ainsley Thorpe 16:33.29, Kelly Parlane 17:45.05 and Bella Earl (15) 17:57.40. Ronan Lee held on from a late bid from Louis Young to win the men’s 5000m in 15:31.41, Young recording a PB 15:32.93. Sam Waldin was third in 15:40.43. In the masters 45-49 Nick Moore ran a 10 second PB of 15:40.90. Michele Allison of Wellington Scottish won the master women 65-69 in 21:34.78.



TAURANGA
Waikato Bay of Plenty Open Meeting, Tauranga Domain – 16 January 2021
Connor Bell came within 27cm of the New Zealand resident discus record with a personal best throw of 63.30m with the 2kg discus. The national junior champion and former Commonwealth Youth and Youth Olympic champion improved 5cm on his previous best from last year’s Potts Classic. National champion Alexander Parkinson was second with 58.92m. Ian Winchester holds the resident record of 63.57m set in Hamilton in 1998.

Maddison-Lee Wesche had her sixth best ever shot put of 17.60m.

Savannah Scheen threw a PB 54.48m in the women’s discus, a 1.73m improvement on her second placing at last year’s national junior championship. Her latest effort elevates her to seventh on the New Zealand women’s all-time list.

Michael Goldie 100m 11.02 +1.9, 200m 22.22 +3.2. Cameron French 100m 11.07, 200m 21.96. Liam McKellar 400m 54.31. Nicolas Moratalla LJ 6.80m +2.8, also 6.61m +1.0. Brooke Somerfield 100m 11.85 +3.1, 200m 24.46 +1.1. Abby Goldie 100m 12.13, 200m 25.00. Alicia O’Connor 300m H 48.87. Amelia de Lautor HJ 1.55m. Mariah Ririnui LJ 5.92m +2.6. Olivia Hala 800m 2:20.78. National 5000m champion Hayden Wilde 1500m 3:56.04, Aimee Ferguson 1500m 4:58.86.


MASTERTON
Sprint and Middle Distance Meeting, Colin Pugh Sports Bowl – 16 January 2021
Benjamin Wall 800m 1:52.92, Eric Speakman 1:53.63, Liam Lamb 1:53.73 PB. Mackenzie Morgan (17) 800m 2:17.55 PB. Elizabeth Hewitt national under 18 hammer throw champion 3kg HT 55.32m PB, 3kg SP 12.88m, DT 43.21m. Ethan Calder-Cass LJ 6.02m +1.7. Cody Wilson 100m 10.87 +1.0, 200m 21.79 -0.1. Lili Szabo 100m 12.67 -0.9, LJ 5.61m +2.2. Daniel du Toit 3000m RW 14:08.37. Jacqueline Wilson 3000m RW 19:29.57.



NELSON
South Island Colgate Games, Saxton Athletics Track – 15/17 January 2021
Nearly 900 athletes from 71 different clubs converged on the Saxton Field Sports Complex for three days of track and field competition.

Established in 1978, the Colgate Games is one of the longest continuous sports sponsorships in New Zealand and is New Zealand’s largest athletics competition for athletes aged 7 to 14 years old.

Highlights from the three days of competition:
Boys 14: William Robertson 100m 11.81 -3.1, LJ 6.00m +1.6. Jordan Veitch 200m 23.65 +2.1, also 2nd 100m 12.01 and 2nd 400m 53.56. James Trathen for the second week the middle distance treble 400m 51.95, 800m 2:04.43, 1500m 4:15.19. Armani Lemalu field event double SP 11.79m, DT 45.48m. Finlay Neale 100m H 14.59 +0.6 and HJ 1.78m, also 3rd LJ 5.65m +1.8. Quinn Gardiner-Hall 2000m RW 9:50.67.

Girls 14: Micayla Whiti sprint double in personal best times 100m 12.53 +1.8, 200m 25.70 -1.1. Millie East 400m 59.29 PB. Suzannah Kennelly SP 13.18m, DT 38.53m and HJ 1.54m. Holly Gray 80m H 12.76 +1.0. Ayla Ryan LJ 4.91m +1.6. Xanthe Jane 800m 2:23.78. Sophie Robb 1500m 5:02.28. Madeline Thomas 2000m RW 11:48.11.

Boys 13: Manaia Lesa outstanding with four titles 100m 11.79 -1.0, 200m 23.68 +1.8, 400m 55.59, 80m H 12.19 +2.3. Jack Erikson middle distance double 800m 2:10.54, 1500m 4:35.29. Kahu Geary HJ 1.64m. Katoa Turner LJ 5.61m +0.3. PJ Palamo SP 11.40m. Daniel Mullens DT 37.06m. Richie Trathen 1600m RW 8:57.91.

Girls 13: Brooke Harper sprint double 100m 12.98 +1.2, 200m 27.07 -1.3. Josephine Tappend 400m 60.61. Brynne Gordon double 800m 2:22.71, 1500m 4:54.73. Meg Edwards 80m H 13.06 +1.5. Ella Waldron LJ 5.15m +0.8 PB. Ana Ellison-Lupena DT 33.42m PB. Jody McCarthy Dempsey HJ 1.56m. Nora Caffery SP 10.91m. Molly O’Reilly 1600m RW 8:53.40.

Boys 12: Ethan Hole 200m 26.93 +1.8 and 400m 60.77. Aidan Fitzmaurice 800m 2:24.56 and 1500m 5:02.09. Rishaan Kumar 100m 13.27 -1.3. Van Couch 80m H 13.83 +0.7. Asher Robertson HJ 1.48m. Harry Fletcher DT 32.41m. Julius Ale-Kaitai SP 11.82m. Jimmy Knight LJ 4.70m +0.6.

Girls 12: Karmen-Elizabeth Maritz field event double SP 11.32m, DT 41.66m. Imogen Barlow 800m 2:23.04 and 1500m 4:52.64. Eva Jeffries 100m 13.34 +2.0. Natalia Tan 200m 28.43 -2.3. Isla Tilbury 400m 61.35. Juliet McKinlay 80m H 13.64 +1.6. Ellie Beever LJ 4.53m +0.1. Shanti Kara HJ 1.45m. Kobi Maslin 1200m RW 6:12.16.

Boys 11: Alex Walker outstanding in this age group with five titles, 100m 13.19 +2.4, 200m 26.76 +2.2, 400m 62.33, SP 9.86m, DT 33.43m. Otto Church equally impressive 800m 2:24.23, 1500m 4:47.27 and HJ 1.40m. Kaian Olsen LJ 4.57m 0.0. Harrison Day 1200m RW 6:50.04.

Girls 11: Fernanda Tirado dominated the field events winning all four HJ 1.39m, SP 11.33m, DT 28.56m, LJ 4.72m +1.4. Daisy Goodman 100m 13.66 +1.8, 2nd 200m 28.97 +2.3. Keira O’Reilly 200m 28.63 +2.3 and 2nd 100m 13.86 +1.8. Madison Earley 400m 65.96. Bella Cain-Townle double 800m 2:31.61 and 1500m 5:07.62. Cora O’Rourke 1200m RW 8:35.28.

Boys 10: Bradley Kershaw sprint treble 100m 13.37 +2.2, 200m 27.80 +1.5, 400m 63.84. Max Wiegersma 800m 2:35.90. Jack Straker 1500m 5:25.06. Conor Sharkey DT 29.65m. Jackson Robinson LJ 4.35m 0.0. Alex Cosgriff HJ 1.37m Leyon Caffery SP 10.47m. Kieran Dunlop-Brown 1200m RW 6:48.33.

Girls 10: Eseta Qalivutu 200m 29.98 +2.3, 400m 70.87 and 2nd 100m 14.28 +2.0 and 3rd LJ 4.04m +1.3. Ruby Stewart 100m 14.22 +2.0, HJ 1.21m and 2nd 200m 30.04 2nd LJ 4.21m +1.1. Sophie Herde 800m 2:44.78. Isabel Prescott 1500m 5:41.03 and 2nd 800m 2:44.95. Sienna Todd SP 9.73m and DT 22.52m. Briar Craig LJ 4.26m +0.4. Morgan Day 1200m RW 7:23.67.

Para-Athlete: Charli Gardiner-Hall 400m 1:30.96, 1500m 6:44.38, SP 7.19m, DT 17.97m, LJ 2.59m +0.7.

Relays; 4 x 100m G10 Selwyn, G11 Paraparaumu T & F Club, G12 Christchurch Avon, G13 Christchurch Avon, G14 Taieri, B10 Selwyn, B11 Marlborough Athletics, B12 Ashburton AC, B13 New Brighton Olympic, B14 Papanui Toc H. Mixed Distance Medley 10 Christchurch Avon, 11 Christchurch Avon, 12 Christchurch Avon, 13 Selwyn, 14 Pakuranga AC.

Athletics Nelson Twilight Meeting, Saxton Athletics Track – 13 January 2021
Camryn Smart, second 2019 national junior 400m, beat national junior 400m champion Isabel Neal over 400m in 54.96, Neal clocking 55.64. Lucy Sheat, 2018 national junior 100m champion, recorded 12.45 +0.2 over 100m. Josh Hou 400m 51.46 PB, James Hansen 400m 52.24 PB. Ben Walker HJ 1.80m PB. Tom Haunch 700g JT 46.77m PB.


CHRISTCHURCH
Athletics Canterbury Meeting, Ngā Puna Wai Sports Hub – 16 January 2021
Tiaan Whelpton 60m 6.81 +1.3, 100m 10.50 +1.6. Rebecca Peterson 60m 7.94 +1.2, 100m 12.36 +2.6. Amy Robertson 100m 12.11 +2.6, 200m 24.69 -0.3 PB. Mayce Ballantyne HT 50.26m. Josh Thiele PV 3.50m. Eliza Meekings PV 3.30m. Quinn Hartley LJ 6.67m +0.5, HJ 1.90m. Gracie Pratten LJ 5.29m +2.4. Max Attwell 800g JT 42.13m. Cameron Clark 3000m 8:50.99 PB, Thomas Richards 8:59.79 PB, Jessica Schofield 10:14.99 PB. Daniel Roswell 1500m 4:01.19. Andrew Allan TJ 13.54m -1.7. Elliot Nye 200m 22.23 +0.1. Maicalia Steinegg 400m 58.45. Asher Pettengell-Brand 400m 52.94 PB. Jonah Cropp 3000m RW 14:14.83.



DUNEDIN
Yvette Williams Memorial Meeting, Caledonian Ground – 11 January 2021
Hamish Kerr set a Caledonian Ground record of 2.18m in the high jump. Kerr was second in the 100m in 11.34, won by Nathan MacDonell in 11.20 0.0. Ben Baines F37 set an Otago Para Athlete U/19 and SM long jump record of 9.30m.

Felix McDonald LJ 7.16m +0.2. Tamsin Harvey 100m 12.64 +0.6. Cameron Moffitt 400m 51.49 PB. Sophie McCormick 400m 57.73, Maddy Spence 400m 59.17. Rebekah Greene 1000m 2:44.36 PB. Dylan Forde 1000m 2:35.09, William Scharpf 2:35.38, Jedidiah Thompson-Fawcett 2:35.56. Keeley O’Hagan HJ 1.68m, Keira McNeill HJ 1.58m PB. Anna Grimaldi T47 LJ 5.42m +0.4. Holly Robinson F46 4kg SP 10.74m, 600g JT 39.98m. Jared Neighbours 800g JT 54.27m, Michael Mitchell 52.81m PB, Ethan Walker 52.01m. Neighbours 110m H 16.26m +1.6, SP 12.23m. Renee Willis 3kg SP 13.31m PB.


International Results
AUSTRALIA
Illawarra Track Challenge, Kerryn McCann Athletic Centre, 16 January: Liam Webb 100m 11.08 +1.5 PB (6R3), 400m 48.23 (5).

Box Hill, Melbourne, 14 January: Joshua Maisey 1500m 3:54.93 (4RB).


USA INDOORS
Akron OH, 15 January: Toby Gualter mile 4:14.48 PB (2), 3000m 8:21.94 PB (2).

Lubbock TX, 16 January: Leah Belfield 60m 7.70 (3H3), 200m 24.81 (1RD).

Topeka KS, 16 January: Kayla Goodwin 60m H 8.92 (1H2), LJ 5.84m (1), TJ 11.96m (1).

Birmingham AL, 16 January: Jack Elliott 3000m 8:43.16 PB (1RB). Ben Collerton 60m H 8.39 (5), 8.37 (2H1), HJ 1.95m.


Road and Trail Races Around the Country
AUCKLAND
Villa Maria Women’s Half Marathon, Mangere, 17 January: Felicity Ellis 1:34:21, Frances Stringfellow 1:37:26, Christina Kersey 1:37:54. 10km; Tracy Mccartney 41:37. 5km; Carolina Guedes 22:18.


HAMILTON
Eastside Riverpath 5km, 12 January: John Mering 17:56, Jack Murray 18:15, Harry Coles 18:23.


NEW PLYMOUTH
Good Home Off-Road Half Marathon, 16 January: Michael Erb 1:32:41, Kyle Bridgeman 1:33:41, Fabian Downs 1:35:23. Hannah Gumbley 2:03:24, Sarah Revell-Dennett 2:09:02, Maddy Glasbey 2:11:57.


WELLINGTON
Waterfront 5km Series, 12 January: Lucas Duross 15:50, Ben Twyman 16:03, Matthew Moloney 16:45. Danielle Trewoon 19:52, Katie Jordan 20:26, Emily Solsberg 20:49.

The Honest 10km, Oriental Bay, 17 January: Magnus Monahan 39:11, Hayden Smith 39:16, Denis McCarthy 39:34.


CHRISTCHURCH
Shoe Clinic Asics 5km Series, North Hagley Park, 12 January: Mark Bailey 15:40, Daniel Redmond 16:08, Corban Straker 16:34. Hannah Oldroyd 17:22, Melanie Angland 19:17, Lorna Pairman 19:32.


Christchurch 10km Series, North Hagley Park, 17 January: Ben Washington 41:04. Annie Radecki 44:04.

 

Murray McKinnon
Athletics New Zealand Correspondent