Ramsay Reaps Rewards on Night One

Published
15/04/2019


After breaking the Australian Age and All Comers record in the Girls’ 14-years 200m Individual Medley this morning in a time of 2:14.89, Ella Ramsay carried this momentum into the final to claim the first gold medal of the 2019 Hancock Prospecting Australian Age Swimming Championships.


Touching the wall in 2:17.18, the St Peters Western swimmer, who trains in the same pool as World Short Course gold medallist Ariarne Titmus, beat out local product Sophie Healy from Norwood (2:18.52) and Trinity Grammar’s Anna Lee (2:18.58) at the SA Aquatic & Leisure Centre.


In the corresponding race for the boys it was a Nunawading trifecta, with Yanning Zhang taking home gold in 2:07.72, William Petric receiving silver in 2:08.16 and Evan Chee finishing third with a time of 2:09.19.


It was a double delight for Zhang, who within the hour, also claimed the national title for the Boys’ 14-years 200m Backstroke. The Victorian touched in 2:08.96, narrowly ahead of Churchie’s James Yu (2:09.12) and teammate Evan Chee (2:09.86) – who also scored his second medal of the night.


After qualifying fastest in the Boys’ 17-year 50m Freestyle event, Kalani Ireland impressed again to claim the title in a highly charged ‘splash and dash’. Clocking a time of 23.21, the Perth City swimmer won the race in front of Trinity Grammar’s Angus McDonald (23.34) and third-placed Connor Simms from Bond (23.35).


Coached by her mum, Australian Olympian Janelle Pallister (nee: Elford), Lani Pallister took home her first title of the meet. Swimming from lane six after qualifying with a time of 56.62, the Cotton Tree athlete clocked 55.70 in the Girls’ 16-year 100m Freestyle final. St Peters Westerns’ Mia O’Leary claimed the silver in 55.90 and Kawana Waters’ Georgia Pendergast received the bronze (56.20).


It was Mikhaila Flint (Cannonvale) who nabbed the gold in the Girls’ 13-year 200m Freestyle event in 2:04.52, ahead of the fastest qualifier, Brisbane Grammar’s Sophie Martin (2:04.66), and Collette Lyons from Kinross Wolaroi (2:05.12).


Lyons built on her performance later in the evening, claiming the top honour in the Girls’ 13-year 200m Breaststroke with a time of 2:40.41. Coming in second from lane seven was St Hilda’s Aquatic’s Julia Kater (2:43.44), followed by Alex Hayes from Tamworth City (2:44.00) who snared the bronze.


In a dominant display by St Peter Westerns’ Mollie O’Callaghan, the young gun shaved three seconds off her qualifying time to take the gold in the Girls’ 15-year 200m Backstroke (2:14.20). Wangaratta’s Maggie Skewes was runner up in a time of 2:17.46 and Emily Jones (Novocastrian) recorded 2:18.39 to take home the bronze.


After claiming a silver medal earlier in the evening, Fairymead’s Jamie Krueger went one better in the Girls’ 14-years 100m Butterfly, flying home in lane two in a time of 1:01.23 to secure the gold. Clocking a time of 1:01.49, Korea’s Yunhui Kim placed second and Newmarket Racers’ Elizabeth Dekkers finished whiskers behind in 1:01.55 to nab third.


In the most gruelling event of the night, Samuel Short (Albany Creek) took 14 seconds off his previous personal best to secure the Boys’ 15-years 1500m Freestyle in 15:33.70. St Peters Western recorded another medal on night one, with Joshua Staples taking home silver (16:02.45) and Ruben Rees pinching bronze (16:12.58).


In other results of the night:

Girls’ 16-year 200m Butterfly
Gold – Jessica Madden (SLC Aquadot) in 2:14.87
Silver – Brooke Napper (All Saints GC) in 2:15.05
Bronze – Sharni Robinson (Uni of Queensland) in 2:15.54

Boys’ 16-year 200m Butterfly
Gold – Thomas Hauck (All Saints GC) in 2:02.02
Silver – Caio Gallo (Chandler) in 2:04.87
Bronze – Will Sharp (Nunawading) in 2:05.03

Girls’ 14-years 400m Freestyle
Gold – Tiana Kritzinger (Nudgee College) in 4:17.81
Silver – Jamie Krueger (Fairymead) in 4:18.55
Bronze - Lucinda Macleod (Griffith University) in 4:18.72

Boys’ 17-year 100m Breaststroke
Gold – Joshua Yong (UWA West Coast) in 1:03.38
Silver – Cameron Jordan (Bendigo East) in 1:03.54
Bronze – Josh Hardess (Brisbane Grammar) in 1:03.66

Boys’ 14-years 100m Butterfly
Gold – Jesse Coleman (Bond) in 56.39
Silver – William Salmond (Toowoomba Grammar) in 56.78
Bronze – Flynn McGregor (TSS Aquatics) in 58.23

Boys’ 16-years 100m Freestyle
Gold – Joshua Edwards-Smith (UWA West Coast) in 50.66
Silver – Thomas Neill (Rackley) in 50.75
Bronze – Daniel Woodrow (Ambrose Treacy) in 51.03

Boys’ 14-years 1500m Freestyle
Gold – Robert Thorpe (Carlile) in 16:18.39
Silver – Caleb Dryer (Trinity Grammar) in 16:28.73
Bronze – Bailey Krstevski (Wests Illawarra) in 16:30.21

Girls' 13-14 4x50m Medley Relay
Gold – St Peters Western ‘A’ (Ailin Liu, Paris Burlock, Ella Ramsay, Mia Collins) in 1:58.10
Silver – Newmarket Racers (Sienna Timms, Piper Brien, Elizabeth Dekker, Josephine Crimmins) in 1:59.48
Bronze – Nunawading (Joyceta Giri, Misha Wierzbowski, Isabella Boyd, Andrea Chow) in 1:59.62

Boys’ 14-15 4x50m Medley Relay
Gold (Australian Age Club and All Comers Record) – Knox Pymble (Tane Bidois, Dylan Zhang, Joseph Hamson, Joshua Collett) in 1:46.06
Silver – UWA West Coast (TJ Sue Chong, Adriano Todoro, Ruan Van der Riet and Brendan Best) in 1:47.51
Bronze – Nunawading (Yanning Zhang, William Petric, Evan Chee and Anthony Ngo) in 1:47.93

Girls 15-16 4x50m Freestyle Relay
Gold (Australian Age Club and All Comers Record) – St Peters Western ‘A’ (Mia O’Leary, Stefanie McCarthy, Olivia Collins, Jenna Forrester) in 1:43.75.
Silver – Rackley ‘A’ (Ela Noble, Bronte Job, Alysha Gallagher, Ava Brieschke) in 1:44.20
Bronze – MLC Aquatic (Olivia Lefoe, Gabriella Peiniger, Alice McRobert, Dominique Moloney) in 1:44.78

Boys 16-17 4x50m Freestyle Relay
Gold (Australian Age Club and All Comers Record) – UWA West Coast (Cooper Brinkworth, Joshua Edwards-Smith, Hugh Moran, Thomas Noordzy) in 1:34.28
Silver – TSS Aquatics ‘A’ (Kalani Skipps, Zac Maher, Ben Reilly, Richie Cooper) in 1:35.16
Bronze – Nunawading ‘A’ (Alex Kircherner, Hayden Llewellyn, Will Sharp, James McBride) in 1:35.27

Day two action from the 2019 Hancock Prospecting Australian Age Swimming Championships kick off tomorrow at 9am when swimmers take to the starting blocks for heats, with finals taking place at 6pm.


swimming.org.au