Rowers Ready for Olympic Regatta with 38 Athletes Selected to Australian Olympic Team

Published
13/06/2021

 

The Australian Olympic Committee has announced the 38-strong rowing team for the Australian Olympic Team for Tokyo.

 

The team has qualified nine boats, and features 29 debutants, eight athletes returning for their second Games with Joshua Booth named to his third Olympics.

 

The 38-strong team is the largest so far named to the Australian Olympic Team for Tokyo, taking the number of selected athletes to 187 of an expected 450-strong Team.

 

The team has a fantastic international pedigree, boasting more than 135 World Rowing Cup medals and three Rio 2016 Olympic silver medallists in Alexander Hill, Joshua Booth (both Men’s Four) and Cameron Girdlestone (Men’s Quad).

 

In a family affair, Nick and Alexander Purnell become the first brothers on the Australian Olympic rowing team since 2004, while debutant Rosie Popa continues her family’s Olympic legacy, with parents Sue Chapman-Popa and Ion Popa medallists for Australia at Los Angeles 1984.

 

Georgie Rowe, who set multiple indoor rowing world records in 2019 and 2020, makes her Olympic debut just four years after taking up the sport, transitioning from surf boats to rowing in 2017. Olympia Aldersey seemed destined for the Games, with her parents naming her Olympia as she was born on the opening night of the Barcelona 1992 Olympics.

 

Annabelle McIntyre and Jessica Morrison will double up to race in the pair and four, becoming the first Australian rowers to double up at an Olympics since Kim Brennan in 2012 (in the single and double).

 

Chef de Mission of the Australian Olympic Team Ian Chesterman welcomed the rowers to the Australian Olympic Team.

 

“Congratulations to all 38 rowers on your selection to the Australian Olympic Team,” Mr Chesterman said. “Australia has such a rich Olympic legacy in rowing and these athletes should be very proud that they will continue to build on this outstanding tradition.

 

“We will have one of the biggest rowing teams of any country, with 38 athletes from nine qualified boats showing the depth and class of Australian rowing.

 

“Today is also a great moment for the families, friends, supporters, coaches and support staff who have helped these athletes realise their Olympic dream in Tokyo.”

 

Today’s announcement in Adelaide included family, friends and junior rowers celebrating the 38 athletes, with Olympic champions Kim Brennan and Scott Brennan on hand to give athletes their Qantas Tickets to Tokyo and ASICS ‘Happi’ coats.

 

28-year-old Alexander Hill from South Australia was thrilled to make his second Olympic Team after claiming silver in Rio.

 

“To be named in my second Olympic team is an honour,” Hill said. “The last 12 months has taught us to be resilient as a team and we have worked hard to ensure we’re the best we can be leading into these Olympic Games.

 

“I’m excited to see not only what we can do as a four, but also to see what the entire Australian Olympic Rowing Team can do in Tokyo.”

 

24-year-old Victorian Amanda Bateman will make her Olympic debut, with the two-time World Cup medallist to compete in the double scull.

 

“I’m extremely excited to be making my debut on the Australian Olympic team alongside Tara [Rigney] in the women’s double,” Bateman said. “It has been a tumultuous journey, including the 12-month delay and lockdown training period in Victoria, before being able to return to regular training in Penrith with the entire women’s team.

 

“The extra year has enabled Tara and I to come together and fine tune our double. I cannot wait for the privilege of pulling on the green and gold in Tokyo and do Australia proud.”

 

Ian Robson, Rowing Australia CEO said he was delighted to see 38 athletes named in the Australian Olympic Rowing Team.

 

“The selection to the Australian Olympic Team is a proud moment for all our athletes, it reflects their hard work, resilience and determination to succeed in our sport of rowing.

 

“We’re thrilled to have nine boats representing Australia at the Tokyo Olympics, including six sweep boats and three sculling crews and we are looking forward to seeing them line up on the start line at Tokyo Bay to chase their Olympic dreams.

 

“Those dreams would not be possible without the support our athletes have received along their journey to the Games. It has taken a collective of family, friends, coaches, schools, clubs and more to get them to this point and on behalf of Rowing Australia, I’d like to thank them all for helping our rowers on their pathway to Tokyo.”

 

Australian Olympic Team for Tokyo 2020 – Rowing

Name

Event

Age

Olympic Games

Suburb

State

Postcode

Amanda Bateman

W2x

24

Debut

Beaumaris

VIC

3193

Tara Rigney

W2x

22

Debut

Roseville

NSW

2069

Ria Thompson

W4x

23

Debut

Woodend

VIC

3442

Rowena Meredith

W4x

26

Debut

Mosman

NSW

2088

Harriet Hudson

W4x

23

Debut

Warwick

QLD

4370

Caitlin Cronin

W4x

26

Debut

Ashgrove

QLD

4060

Jessica Morrison

W2- and W4-

29

2nd (2016)

Brighton

VIC

3186

Annabelle McIntyre

W2- and W4-

24

Debut

Fremantle

WA

6160

Rosemary Popa

W4-

29

Debut

Toorak

VIC

3142

Lucy Stephan

W4-

29

2nd (2016)

Nhill

VIC

3480

Olympia Aldersey

W8+

28

2nd (2016)

Hyde Park

SA

5061

Molly Goodman

W8+

28

2nd (2016)

Saint Peters

SA

5069

Sarah Hawe

W8+

33

Debut

Brighton East

VIC

3187

Genevieve Horton

W8+

26

2nd (2016)

East Lindfield

NSW

2070

Bronwyn Cox

W8+

24

Debut

Wembley

WA

6014

Giorgia Patten

W8+

22

Debut

Gooseberry Hill

WA

6076

Georgina Rowe

W8+

28

Debut

North Narrabeen

NSW

2101

Katrina Werry

W8+

27

Debut

Ballarat

VIC

3350

James Rook

W8+ (Cox)

23

Debut

Armadale

VIC

3143

Jack Cleary

M4x

25

Debut

Maylands

WA

6051

Caleb Antill

M4x

25

Debut

Hughes

ACT

2605

Cameron Girdlestone

M4x

33

2nd (2016)

Mosman

NSW

2088

Luke Letcher

M4x

27

Debut

Campbell

ACT

2612

Sam Hardy

M2-

25

Debut

Balmain East

NSW

2041

Joshua Hicks

M2-

30

Debut

Fremantle

WA

6160

Alexander Purnell

M4-

26

Debut

Killara

NSW

2071

Spencer Turrin

M4-

29

2nd (2016)

Dungog

NSW

2420

Jack Hargreaves

M4-

27

Debut

Nyngan

NSW

2825

Alexander Hill

M4-

28

2nd (2016)

Loxton

SA

5333

Nicholas Lavery

M8+

22

Debut

Williamstown

VIC

3016

Angus Widdicombe

M8+

26

Debut

Newtown

VIC

3220

Angus Dawson

M8+

20

Debut

Dingabledinga

SA

5172

Simon Keenan

M8+

28

Debut

Essendon